Wróć na stronę główną

Czy po odejściu z toksycznej relacji znajdę kogoś innego?

  • Blog
  • /

Wiem, że trudno jest odejść z toksycznej relacji. Być może jesteś tą osobą, która czuje się w tej relacji nie wystarczająco dobra bo często słyszy od partnera/ki „dobrze robisz, ale można było lepiej”. Zauważasz, że gdziekolwiek się dotkniesz partnera/ka zawsze zauważy niedociągnięcia i uwagę skupia, nie na tym co dobrze robisz, tylko na tym co według tej osoby być powinno.

 

Jeśli tak jest to być może ta osoba nie potrafi docenić Twoich starań bo zawsze chce żeby było według niej/niego. Prawda jest taka, że nie masz szans uszczęśliwić na siłę tej osoby. Dlatego, że osoba autokratyczna ma błędne przekonania. Jest pewna, że ma władzę nad Tobą, innymi ludźmi. Jak już zdążyłaś/eś doświadczyć na własnej skórze, taka osoba nie jest chętna do współpracy. W takiej osobie rzadko dostrzega się wrażliwość. Dla takiej osoby stajesz się podwładnym, który ma zaspakajać pragnienia, zachcianki.

 

Ta osoba, chce mieć kontrolę nad ludźmi. Uważa, że wrażliwość to słabość i nie pozwala sobie na empatyczne podejście w budowaniu życzliwej relacji.  

Podobnie jest z osobowością narcystyczną. Chce uważać się na najmądrzejszą i próbuje udowodnić to wytykając innym popełnione błędy. Wspomniana osoba lubi być dobrze przygotowana. Dużo czyta, zdobywa informację, czyta o badaniach i wśród grupy znajomych pierwsza wychodzi z inicjatywą rozpoczęcia rozmowy na jakiś wybrany przed siebie temat. Udowadnia tym samym innym, że dużo wie. Inni zaczynają spostrzegać ją za inteligentną, błyskotliwą, pewną siebie.

 

Niektórzy mogą się poczuć dotknięci kiedy okazuje się, że temat dotyka jego branży, a nie wie o najświeższych badaniach i wpada jak mucha w utkaną sieć przez pająka. Teraz już po tej osobie. Jeśli ktoś nie zna zagrywek osobowości narcystycznej, bez poczucia własnej wartości zostanie dotknięta i jest większe prawdopodobieństwo, że poczuje się poniżona, zawstydzona.

 

I właśnie o to chodzi człowiekowi z osobowością narcystyczną. Wie, że ma kompleksy. Jest niedoskonała jak każdy inny człowiek na planecie, ale w jej mniemaniu to skaza na EGO. Cierpią na swój wewnętrzny sposób. Cały czas chcą być w gotowości, żeby nikt ich nie zaskoczył. Chcą wiedzieć jak się bronić przed nie wiedzą.

Przedstawione osobowości nie mają autorefleksji w stosunku do siebie. Przy zwróceniu uwagi, że czujesz się zraniona/y dostaniesz reprymendę, że to Twoja wina. Kiedykolwiek postawisz się we własnej obronie przed padającymi raniącymi słowami. Kiedy wskażesz przykłady sytuacji to i tak nie doczekasz się zrozumienia. Tylko jeszcze bardziej ta osoba się zdenerwuje i przygotuje na Ciebie zasadzkę i dowód na to jak jesteś mało wartościową osobą bo jej do pięt nie dorastasz.

 

Większość osób, która znalazła się w toksycznym związku staje się od tej osoby zależna i ma poczucie, że bez tej osoby jest nikim wartościowym. To błędne przekonanie. Dobrze byłoby całkowicie zerwać kontakt. Samej/samemu będzie Tobie trudno bo czujesz lęk przed odejściem i lęk, że coś się niedobrego stanie. Nie potrafisz tego nazwać, ale towarzyszy Tobie uczucie jakbyś się bał/a tej osoby i nie potrafisz się przeciwstawić. Boisz się że jak odejdziesz to zacznie się mścić.

 

Warto odejść i zacząć się wzmacniać bo relacja odebrała Tobie odwagę, siłę do bycia sobą.

Taki związek „zabija” w Tobie to kim jesteś. A jesteś wartościową i ważną osobą tylko odebrano Tobie moc, wiarę w siebie. To wszystko nadal w Tobie jest tylko się schowało.

 

Trzymajmy się od takich ludzi z daleko bo ich nie zmienimy. Mamy wpływ tylko na siebie.