Wróć na stronę główną

Odzyskaj sprawczość w United Krav Maga samoobrona dla Kobiet

  • Blog
  • /

Mądrość nauk prezentowanych podczas treningu Krav Maga pomaga uczestniczkom roztopić zamrożoną siłę i poruszyć moc w działaniu. Jeśli kobiety są zamknięte na siebie i na innych, to na każdych zajęciach od trenerów – przeszkolonych mentalnie – dostaną wskazówki na temat tego, jak temu zaradzić. Jeśli czujesz się zastraszaną, zlęknioną, wystraszoną istotą, to znaczy, że dałaś się złapać w pułapkę manipulacji. Być może tkwisz w miejscu i nie możesz dostrzec wyjścia z danego miejsca, w którym jesteś. Twoje położenie należy jak najszybciej zmienić, bo możesz.

Drugi ważny aspekt, o którym od razu wspomnę: Wasza intuicja jest zdrowa i dobrze Wam podpowiadała, kiedy miałyście wrażenie, że ktoś Was śledzi, podgląda, chce okraść, wyrwać torbę, zaczepić, dotknąć w zatłoczonym tramwaju czy autobusie. Dobrze wyczułaś, że ktoś w otoczeniu ma negatywną energię i nie wiesz dlaczego, ale musiałaś opuścić pomieszczenie. Dobrze robisz, że wysiadasz z windy, kiedy czujesz, że obok Ciebie pasażer dziwnie się zachowuje. Dobrze odczytujesz słowa krytyki, negatywnej oceny w miejscu pracy czy w domu rodzinnym, zmowę milczenia czy wykorzystywanie Twoich zasobów, kiedy nie stawiasz granic z lęku i strachu. Do niemiłych ludzi i do niekomfortowych sytuacji możesz zmienić podejście.

Potrzebujesz nową wiedzę – będziesz mogła ją praktykować już na zajęciach i powoli wdrażać w tych miejscach dla Ciebie ważnych. Dzięki temu zaczniesz odzyskiwać siłę do stawiania granic.

Potrzebujesz pobyć w nowym środowisku – wśród ludzi, którzy rozumieją głos intuicji i strach. Trenerzy szkolący jednostki militarne widzą i słyszą, z czym przychodzisz, bo się na tym znają i nie analizują Ciebie, tylko przechodzisz z nimi do pracy.

Potrzebujesz wsparcia z troską – skonfrontowania się ze swoimi słabościami, żebyś mogła przestać opierać się na nich i dostrzegła swoje mocne strony. Zaczniesz z tygodnia na tydzień pracować z utraconą wiarą i poczujesz, jak wraca zaufanie do siebie i to, że już możesz być tym, kim jesteś. Tu i teraz. Poczujesz to!

Potrzebujesz usłyszeć swój krzyk – na zajęciach w końcu możesz sobie ulżyć i pokrzyczeć. Odzyskiwanie utraconej części siebie po latach tułaczki w toksycznych relacjach jest uzdrawiające. Odnalezienie i zapoznawanie się z nową częścią siebie jest wkroczeniem na nową ścieżkę odkrycia własnego sensu życia. Zadbaj o swoje piękne i bogate wnętrze, bo masz po co i dla kogo.

Treningi samoobrony z wyszkoloną kadrą instruktorską uczą, jak dostrzegać to, co w nas samych i innych odrzucamy. Dowiadujesz się, jak być dla siebie łagodną, abyś mogła liczyć na siebie. Wyznaczać granice tym, którzy już je przekroczyli, i tym, którzy chcieliby to zrobić. Twoja postawa na każdych zajęciach zaczyna oczyszczać się z nieaktualnej wiedzy, jednocześnie nabierasz pewności co do swojej indywidualności.

Dwumiesięczny kurs samoobrony dla kobiet to wstęp do poszerzania wiedzy i ćwiczenia umysłu oraz jak przebudzić swoje serce do samoobrony. Jesteś ważną, cenną i bardzo wartościową kobietą. Trenerzy zawsze będą Tobie o tym przypominać.

Do mnie też dotarły stereotypy i mity, że sztuki walki to sport dla mężczyzn. Zobaczcie, że tak długo, jak nie wyjdziemy ze stereotypów w różnych obszarach, tak długo człowiek będzie żył w błędnym i ograniczonym światopoglądzie. A kiedy przestaniemy je podsycać energią i zrobimy coś odwrotnie, inaczej, bardziej kreatywnie, to powstanie samoobrona dla kobiet. Jakaś piękna osoba poszła naprzód i stwierdziła, że chce pomagać kobietom, ponieważ one też potrafią walczyć. Okazuje się, że w United Krav Maga co dwa miesiące rusza nowy skład chętnych uczestniczek – czy to nie jest piękny dla nas czas?

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej ludzi uświadamia sobie, że na niechciane aspekty życia można spojrzeć jak na bezcenny bagaż doświadczeń, który pomaga nam przebudzić w sobie współodczuwanie dobroci i łagodności – a to jest droga, która przeciera szlak do miłości swojej osoby. A to nic innego jak poczucie własnej wartości i zdrowa samoocena.

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że zaczynasz pracę od stanu, w którym jesteś, od sytuacji, w której obecnie się znajdujesz.

My, kobiety, też potrafimy walczyć, potrafimy uderzyć ręką o stół, rzucić szklanką o ścianę. Już nie musisz tego robić, bo w Krav Maga nie o to chodzi… uff, i bardzo dobrze. Tutaj dowiadujesz się, że nie przepychasz się z przeciwnikiem o sfrustrowanej, negatywnej energii. Tutaj zyskujesz mądrość, która pozwala Tobie dostrzec to, czego do tej pory nie widziałaś. Nie stoisz już w miejscu jak mała wystraszona myszka, tylko uczysz się, w jaki sposób poderwać się z miejsca. Pracujesz nad wyćwiczeniem uważności na to, gdzie chcesz być, a gdzie mogłabyś być. Posiądziesz wiedzę, dzięki której intuicyjnie Twoje decyzje będą opierać się na poczuciu bezpieczeństwa – gdyż jesteś ważna, cenna i wartościowa. Powtórz to jeszcze raz, tylko na głos, usłysz swoje słowa. A teraz głośniej krzycz:

JESTEM WAŻNA, JESTEM CENNA, JESTEM WARTOŚCIOWA.

Samoobrona dla kobiet to coś więcej niż techniki samoobrony. To część pracy psychologicznej nad odzyskaniem własnej wartości. W tym kryje się praktyka pracy nad tym, jak odnaleźć łączność z otwartością i wrażliwością. Tutaj nie pracujesz nad odsłoną czułych miejsc, tylko uczysz się wdrażać swoją odwagę w czyn i znowu przypomnę: tam, gdzie na co dzień przebywasz – w miejscu pracy, w domu rodzinnym czy wśród znajomych.

Będąc uczestniczką na zajęciach, zauważyłam, jak silnie współpracuje ze mną świadomość nowej wiedzy i zachowań, które próbują zastąpić wydobywające się z podświadomości stare, już nieaktualne schematy myślenia o sobie, o świecie. Na pierwszych zajęciach jest jak pierwsza jazda autem. Wsiadasz i dowiadujesz się, że musisz opanować za pierwszym razem: zmianę biegów w odpowiednim momencie, operowanie nogami na sprzęgle, hamulcach, dodawanie gazu, żeby samochód nie zgasł, i jeszcze kilka razy dostajesz ważne wskazówki od instruktora, że masz pamiętać o skanowaniu otoczenia: patrz w lusterka, zwracaj uwagę na pieszych, na rowerzystów oraz wyczuj odległość między pojazdami, żeby zmienić pas i prawidłowo zaparkować, nie zwracając uwagi, co sobie myślą inni kierowcy o Twoich umiejętnościach – tak jest na zajęciach dla początkujących. Dobra wiadomość jest taka, że każdy człowiek na świecie, zawsze kiedy coś zrobi pierwszy raz, to robi to pierwszy raz. Praktyka czyni mistrza. To jest cenna uwaga i przyjmij ją naturalnie – są to podstawy naszego życia. Uczymy się.

Pamiętaj, że tylko Ci nabywają mądrość, którzy teorię wprowadzają w praktykę i zmieniają siebie i swoje życie na lepsze. Tutaj wkraczamy powoli do cierpliwości i obsesji na punkcie tego, co pomyślą inni o Tobie.

Dzisiaj robisz coś nowego i praktykując powtarzalność w ukierunkowaniu myślenia w dobrą dla Ciebie stronę oraz zachowanie, to w pewnym momencie zaczniesz nowe traktować już automatycznie. Jak po latach jazda samochodem. Nie zastanawiasz się, co masz zrobić, ponieważ Twój umysł i ciało robią to w wyuczony sposób.

Na zajęciach pracujesz ze swoim dialogiem wewnętrznym. Trenerzy są wykwalifikowani, więc pomagają każdej uczestniczce przyswoić na spokojnie nową wiedzę. Na treningach masz przestrzeń, żeby zadać ważne pytanie, dopytać, poprosić o ponowną instrukcję do wykonania techniki. Trenerzy chcą, aby pierwsze wykonane ćwiczenia były dobrze zapamiętane, także zaangażowanie ze strony każdej uczestniczki jest jak na wagę złota. Miłe jest to, że pozwalasz sobie w końcu nie umieć nowych rzeczy, tylko powoli je przyswajasz i małymi krokami w końcu zapamiętujesz i nabywasz nowe umiejętności. Trenerzy to dostrzegają. Sama zobaczysz na zajęciach. Korygują nieprawidłową postawę, przypominają i chwalą. Mają zdrowe podejście do przekazywania wiedzy.

Twoimi nauczycielami są trenerzy, którzy szczególną uwagę poświęcają na budowanie naturalnej i swobodnej atmosfery. Bardzo dobrym pomysłem jest to, iż w kadrze instruktorskiej jest dojrzała kobieta, która swoją osobą pokazuje, że każda kobieta może nauczyć się samoobrony, poczuć się ważna dla siebie i mieć w sobie poczucie bezpieczeństwa. Każdy z instruktorów dzieli się swoją wiedzą i spostrzeżeniami życiowymi. Tam usłyszysz, że życie ludzkie jest najważniejsze, a droga torba czy biżuteria to rzecz, którą możesz zastąpić czymś innym, ale Ty jesteś tu i pozostań w poczuciu bezpieczeństwa i miłości. Oddychaj i żyj.

Leave a Comment